Perakende pazarı gün günden büyürken aslında, bir yandan her gün yeni rakiplerle pastanın küçüldüğünü söylemek mümkün.

Bu durumda sektörün her oyuncusu kendi stratejisini geliştirmek için plan programını sahaya sürse de FieldPie olarak, saha ekibinizden daha fazla fayda sağlamanız ve sahadaki oyunun içinde kalmanız için bazı önerilerimiz olacak.

 

Saha Ekibinizin Performansını Ölçümleyin

Saha operasyonlarınızda işlerin yolunda olup olmadığını anlamak için performans ölçümleme anahtardır. FieldPie ile saha ekibinizin performansının nabzını gerçek zamanlı olarak tutabilirsiniz. Görev atamalarından, lokasyon ve zamanlama takibine, sahadan anlık olarak yansıyan tüm bilgileri kayıt altına alabilirsiniz. Böylece, saha ekibi yöneticileri günlük aktivite planını baz alarak, analitik iç görüler içeren raporlama fırsatı yaratır. Bu raporlamalar, sizin bir müşteriye, belirli bir periyotta ne kadar dokunduğunuzu gösterir. Bir günün ziyaret sayılarını nasıl artırabileceğinizi, iki market/dükkân/mağaza arasında zamandan kazanmanız için yapılabilecekleri ve saha ekibinizin enerjisini nereye yöneltmesi gerektiğini ortaya koyar.

Ayrıca zaman zaman müşterilerden gelen “ziyaretime gelmedi, geç kaldı” vb. şikayetlerin de önüne geçebilmenizi, saha operasyonunuz dahilindeki her adımdan haberiniz olduğunu, tüm müşterilerinize göstermenize yardımcı olur.

 

Saha Ekibinizin Güçlü Yönlerini Keşfedin

Saha ekibinizin her bir üyesinin birbiriyle aynı özelliklerde olmasını bekleyemezsiniz. Ancak, bir ekibin en zayıf üye kadar kırılgan olduğunu da bilmelisiniz. Örneğin, FieldPie ile raporladığınız saha ekibinizin ziyaret planlarında, iletişim yönü daha kuvvetli olan ancak az ziyaret planlaması olan bir ekip üyesini, günlük planlaması yoğun ancak iletişim konusunda çok güçlü olmayan bir ekip üyenizle eşleştirerek, daha verimli bir ekip yönetimi yapabilirsiniz.

 

Saha Ekibinizle İletişimi Ertelemeyin

Saha satış, FMCG ya da teknik servis ekiplerinin performansının yükselmesi, ekip yöneticileriyle açık bir iletişim kanalı yakalamalarından geçer. Bu nedenle FieldPie’ın anlık iletişim ve mesajlaşma olanaklarından da faydalanarak; ziyaretler öncesinde, esnasında ve sonrasında iletişim kanallarını açık tutmalısınız. Planogram, ziyaret/aktivite planlama, rut planlama, görüşme notları, sipariş alma vb. saha ekibinizin fikir almaya ihtiyaç duyabileceği konularda, yönetici olarak sürece dahil olmak, ekibinizin performansı üzerinde iletişimin pozitif etkilerini hissettirecektir.

 

Ödüllendirin

FieldPie’da kolayca hayata geçirebileceğiniz oyunlaştırma uygulamasıyla hem ekip üyeleri arasında yeni ve heyecanlı bir ortak hedef oluşturun, hem bu sayede günlük aktivitelerin rutin dışına çıkarılmasını sağlayın. Böylece tüm saha ekibi, belirlediğiniz bir hedefe ulaşmaya çalışırken birlikte daha sıkı çalışsın ve eğlensin. Oyunlaştırma uygulamasının tüm ekipçe benimsenmesi için ihtiyacınız olan, ekibinizi iyi tanımaktır ki; bu da performans raporlamalarına gereken önemi göstermenizle mümkün olacaktır. Ödüllendirmenin anlamı her zaman maddiyatla ölçülebilir olmak zorunda değil; ekip üyelerinizin, ekip olma bilincini yükselten her şey oyuna dahil!