Saha satış ekibine yeni bir üye kazandırmak, doğru ekibi aynı hedefler etrafında birleştirmek oldukça zor. Bu aynı zamanda başarının anahtarı olduğu gibi, arzulanan kurum kültürünün gelişimi, beslenmesi için de hayli önem taşıyan bir konu.

En iyi adayı bulmak için satış adaylarının; bilgi, yetenek ve güçlü yönlerinin kombinasyonunu oluşturan 10 beceriyi sizin için listeleyerek, işe alım öncesi, adayları değerlendirme kriterlerinize taze bir bakış açısı getirmek istedik. Saha ekibinin başarısı için adaylarda aranması gereken 10 kritik satış becerisi:

1. Kontrollü, dengeli kişilik
2. Birebir iletişim becerisi
3. Satışa doğal yetenek
4. Uyum becerisi
5. Dürüstlük
6. Güvenilirlik
7. Karar verme/ İnisiyatif
8. Dinleme becerisi
9. Diplomasi becerisi
10. Özgüven

Görüşme aşamasında taranması mümkün olan bu özellikleri daha spesifik olarak tespit etmek içinse role play uygulamaları ya da kişilik testleri ile desteklenen görüşmeler düşünülebilir. Birçok iyi satış adayı, karşısındaki görüşmeciyi doğru okuma yeteneğine sahip olduğu için; görüşmecinin duymak istediği cevapları verme olasılığı da yüksektir. Görüşmeyi doğru yöneten bir aday, satışla ilgili becerileri hakkında bir fikir verse de şirkete tam olarak uyum sağlayacak kişi olup olmadığını belirlemek için yeterli değildir. Bu durumda, tamamen iş tanımının simülasyonu olan bir role play içine adayı almak ve bir vaka üzerinden görüşmeyi sürdürmek en anlamlı sonucu verecektir. Komplike satış senaryoları üzerinden şirket profiline ve hedeflerine uyumlu role play çalışmalarını aşağıdaki 5 konu başlığı etrafında örebilirsiniz:

1. Çok yönlü iş yönetimi becerisi
2. Data girişlerinde titiz ve takipçi olmak
3. Günümüz teknolojisine kullanıcı seviyesinde hâkim
4. Satış odaklı olmak
5. Servis odaklı olmak