Her geçen gün, sahada çalışma başlatan, sahaya inmesi gerektiğini fark eden sektör sayısı artmakta. Bu ihtiyacın fark edilmesiyle birlikte saha çalışması yürütmek için 360 derece kapsamlı bir sistem sahibi olma şartı da önem kazanıyor.

Perakende, FMCG ya da teknik servis hizmetleri gibi saha çalışmasının öncül olduğu sektörlerin çoktan farkında olduğu ve gidermek üzere doğru adımları attığı satış, denetim, servis gibi alanlarda saha ekipleri kurgulanıyor.

İyi haber, artık mobil çağda yaşıyor olduğumuz! Akıllı telefonlar, laptoplar ve niceleri ile iletişim, takip sağlamak mümkün. Ancak, saha bundan fazlasını gerektirecek. Peki, saha ekibinizi kurduktan sonra nereden başlayacaksınız?

Saha ekibiniz için kendi bünyenizde bir saha otomasyonu yazarak zaman kaybetmeyin.

Kendi sektörünüzün ve ekiplerinizin çalışma ritmini, akışını ve hedeflerinizi en iyi siz bilirsiniz. Ancak, bu bilgiyi, yazılım ekibine aktarıp sonrasında ihtiyacınıza özel bir yazılım geliştirmek için harcadığınız vakitte, rakiplerinizin gerisine düşmeniz kaçınılmazdır. Sektörel birikimini ve yazılım gücünü birleştirmiş bir çözüm ortağı ile ister kendinize özel bir yazılım siparişi verin, ister var olan yazılım ürünlerini bir uygulamayı yüklemek kadar az bir zamanda kolayca tüm sisteminize entegre edin.

Gelişmiş API özelliğiyle CRM, ERP gibi sistemlerinize kolayca entegre olan bulut yazılımları araştırın.

Saha satış ekipleri CRM ve ERP gibi sistemlerle çalışmakta deneyimlidir. Bu nedenle, kullanacağınız sistemin, standart uygulamalarınızla birlikte çalışabilen, kolay entegrasyon güvencesi veren bir sistem olmasına azami dikkat edin. Böylece, saha ekibiniz, müşterilerle iletişime geçmeden önce, müşteriye ait sistemde var olan tüm detaylara hâkim olsun.

Tüm mobil araçlarla uyumlu, tek tipleştirmeyen bir ürün tercih edin.

Son yılların popüler uygulaması, işe kendi cihazını getir uygulamaları da şirketler ve çalışanlar tarafından benimsenmişken, saha ekibinin tek tip akıllı telefon ya da tablet ile çalışması kuralını getirmeyin. Eğer saha ekibinin kullanacağı araçlar şirket tarafından sağlanacaksa, bu noktada da kısıtlanmış bir listeden seçim yaptırarak, saha ekibinizi memnun edebilirsiniz.

Rut planı dağıtımı ve buna bağlı olarak GPS üzerinden takip edebileceğiniz bir ürünü tercih edin.

Saha ekip yöneticileri, saha ekiplerinin rut planlama dağıtımını, görev atamalarını yaparak; saha ekiplerinin hangi tarihte, hangi saatte, hangi müşteri ile görüşeceğini belirler. Bu günlük aktivite planları yapıldıktan sonra, ekip yöneticilerinin, en temel sorunu, bu aktivitelerin takibidir. Bu takibin, sözle onaylaşmadan çıkartılıp harita üzerinden takip edilir hale getirilmesinde hem saha ekipleri için hem ekip yöneticileri için ciddi faydalar vardır.

 

Genel Merkezdeki yöneticileri unutmayın; saha bilgi akışı döngüsünde tutun.

Saha ekiplerinin sahadan aktardığı ve yöneticilerden sahaya doğru olan bilgi akışına; genel merkezdeki yöneticileri de dahil edin. Kullandığınız saha ürününün raporlama, kampanya yönetimi vb. değerlendirme araçlarını içermesini önemseyerek; tüm yönetim seviyelerinde, saha operasyonlarının sağlıklı ilerlemesini sağlayın.

Bu, yapılması ve yapılmaması gerekenler listesinin, saha ekibiniz için kurgulayacağınız çözümler konusunda fikir vermesini umuyoruz.

FieldPie’ın sektörel çözümlerini ve ürünlerini inceleyerek ve organizasyon yapınıza en uygun ürünü bulmak için demo talep ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.